Jak správně pečovat o spodní prádlo

Proč je nejlepší je ruční praní

Spodní prádlo nosíme každý den, proto musí být pohodlné, savé, na dotek příjemné, pružné a elastické. To je důvod, proč se vyrábí z těch nejjemnějších materiálů. Dnešní pračky už sice zvládají šetrné praní při minimálních teplotách, ale oblíbené výplně podprsenek nebo tvarované vyztužené košíčky se mohou nešetrným zacházením nebo tlakem pomačkat a ztratit svůj původní tvar. V pračce zkrátka nevíte, co se s prádlem děje. Nebezpečí číhá i v podobě háčků, ozdob a oček, která snadno roztrhnou drahou jemnou krajku. Posledním důvodem je ona vyklouznutá kostice, která může navíc způsobit poškození vlastní pračky. Na první pohled banalita, která se šeredně prodraží.

Při ručním praní používejte pouze jemné prací prostředky, nejlépe šampony nebo ekologické jádrové mýdlo a vodu s neutrálním PH. Prací lázeň by měla být studená až vlažná.
 


Když pereme v pračce


Když už se přeci jen rozhodnete svěřit své luxusní i ty méně drahé kousky stroji, v první řadě zapněte háčky. Vyhnete se tak zaháknutí a prádlo se neroztrhne ani se nevytáhnou nitě z látky či krajky. Abyste se vyvarovaly uvíznutí kostice a ochránily krajky, pořiďte si prací sáček. Při výběru teploty a programu praní volte to nejšetrnější a teplotu co nejnižší. Pečlivě rozdělujte barevné prádlo od bílého a vyhněte se ždímání. Materiály používané na výrobu prádla rychle schnou, takže to není potřeba.
 


Pravidla správného sušení
 

"Po vyprání pěkně s prádlem na topení. Omyl! V žádném případě, nechcete-li po chvilce sebrat zkroucený kus něčeho, co jen vzdáleně připomíná podprsenku. Jen stěží se pak budete pídit po jejím původním tvaru. Na radiátorech má navíc prádlo tendenci se srážet. Takže pěkně jako za starých časů: pořádně pověsit na šňůru. Při věšení urovnejte prádlo do původního tvaru. Bílé prádlo můžete sušit na přímém sluníčku, to barevné nikdy, aby se nevyšisovalo.

Sušička také není zrovna to pravé ořechové. I když ty dnešní moderní zvládají i šetrné programy s foukáním vzduchu o teplotě okolí. Foukané teplo poškozuje výplň podprsenky (týká se těch s výztuží) a má vliv na elasticitu materiálu. Vysoké teploty nevydrží ani gumičky a pérovací lemy. Po několika vypráních budou nefunkční. Působením velkého tepla se také smršťuje košíček a tvoří se vrásky.

 

Žehlení, ano či ne?
 

Ptáte se, zda tenhle bod není přehnaný? Není. Znám spoustu "ulítlých" žen, které žehlí všechno, dokonce i ponožky. Máte-li podobnou fobií, zkuste udělat alespoň v případě spodního prádla výjimku. Jestli ho dobře pověsíte, nebude to třeba. Výjimkou je noční prádlo, to se žehlí z rubové strany.


Kdy je čas prádlo vyhodit
 

Mnohé z nás se ne a ne svých kousků ošacení zbavit. U prádla to platí dvojnásob. Zvlášť těch hodně oblíbených nebo drahých kousků se zkrátka nechceme vzdát. Pokud prádlo ztratí elasticitu, změní se tvar košíčku, srazí se apod. ztrácí svou funkčnost a může se to projevit na vašich křivkách, o které tak pracně bojujeme. Pokud máte vytahaná ramínka, lze si koupit náhradní nebo nechat přešít nová, ale s těmi starými rozhodně prádlo nenoste. Že podprsenka odsloužila, poznáte také, když vám prsa v ní nesedí, vylézají tam, kde nemají nebo při pohybu nedrží tak, jak by měla. (To vše samozřejmě v případě, že v novém stavu tyhle požadavky splňovala a byla správně vybraná.)

 

×
Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shopteťák.cz Účetní program POHODA
Najdete nás i na MALL.CZ