Původ svátku svatého Valentýna

Víte, jak vznikl svátek svatého Valentýna? Existuje mnoho teorií a nikdo s jistotou neví, která je ta správná. V současnosti je považován hlavně za komerční svátek, ale ve skutečnosti se jedná o anglosaskou tradici. Vznikl na základě oslav začátku jara a očisty zvané Lupercalia, kdy se údajně dávaly lístečky se jmény dívek do urny a mladí muži je losovaly. Dívka, kterou si pak mladík vytáhl, s ním zůstala jako partnerka následný rok. Podle historiků však vypadaly oslavy jinak. Mělo se jednat o rituál se zvířecími oběťmi, kdy nazí muži běhali ulicemi Říma a mrskali ženy důtkami, aby zvýšili jejich plodnost. Papež Gelacius proto raději Lupercalie zrušil a nahradil je svátkem svatého Valentýna.

Samotná osoba svatého Valentýna je však opředena tajemstvím. Velmi často se hovoří o biskupu Valentýnovi, jenž žil ve třetím století a oddával vojáky proti vůli císaře, který se obával, že rodinné svazky ohrozí oddanost jeho vojáků, protože by chtěli raději zůstat doma se svými blízkými. Za tento prohřešek byl údajně biskup Valentýn popraven 14. února roku 269. Jiná teorie pojednává o mučedníkovi, který odmítl před císařem popřít Krista a přišel tak o hlavu. Oblíbený je také příběh, jak Valentýn pomáhal křesťanským vězňům k útěku nebo že zázračně uzdravil syna rétora Kratóna, za což byl obviněn z nekalých praktik a popraven.

Tradice valentýnských přání je velmi dlouhá a její původ není jasný. Biskup Valentýn údajně pozoroval oslavy Lupercalia a psal oslavujícím, aby nehřešili. Odtud možná pramení rozhodnutí papeže Gelacia pojmenovat svátek po Valentýnovi. Další legenda praví, že před svou popravou napsal milostný dopis dívce a poslal jí první valentýnku. Také se říká, že obdarovával mladé páry květinami z biskupských zahrad a tak vznikla tradice darování květin.

V současnosti už se asi nikdy nedozvíme, jak svátek svatého Valentýna skutečně vznikl. Podařilo se mu však založit úchvatnou tradici, jejíž popularita neustále stoupá a dnes se řadí k neoblíbenějším svátkům na světě.

Svatý Valentýn

×
Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shopteťák.cz Účetní program POHODA
Najdete nás i na MALL.CZ